ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yüksek tansiyon bu belirtilerle geliyor

  Birtakım sağlık sorunları, kişilerin hayatını önemli ölçüde etkilemeyen şiddetlerde belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Başka şikayetler sebebiyle gidilen muayenelerde pek çok kişi hiç beklemediği sonuçlarla karşılaşabiliyor. Yüksek tansiyon sorunu da bunlardan yalnızca biri… Vücuda kan pompalayan kalbin atardamar çeperlerine uyguladığı gücün ölçümü olarak bilinen tansiyon, vücudun yapı taşlarını oluşturan hücrelere oksijen ve diğer gerekli maddeleri taşıyan kan dolaşımını mümkün kılıyor. Ancak zaman içerisinde bazı faktörler nedeniyle damarlara gerektiğinden fazla bir güç uygulanabiliyor. Bu durumda damar çeperini oluşturan dokular gereğinden fazla gerilerek yüksek tansiyon sorununu ortaya çıkarıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, yüksek tansiyon ve bunun sebep olduğu sağlık sorunları hakkında önemli bilgiler verdi.

   

   

  Yüksek tansiyon belirtileri


  Yüksek tansiyon belirtileri çoğu zaman yeterince belirgin olmuyor. Pek çok kişi yüksek tansiyonu olduğunu ancak rutin bir kontrol ya da farklı bir şikayet için gittiği muayene sırasında öğreniyor. Ciddi bir baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu veya burun kanaması şikayetlerinin sık olması durumunda vakit kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına danışılması öneriliyor. Yüksek tansiyon ne kadar erken fark edilirse, ileride oluşabilecek kalp-damar, böbrek sorunları veya felç riski o kadar azalıyor. Orta yaşlı ve fazla kilolu kişilerde görülme sıklığı daha fazla olan yüksek tansiyonun oluşumunda, genetik faktörler de önemli bir etken oluşturuyor. Bunların yanı sıra sigara ve alkol tüketen, hareketsiz yaşam tarzı süren, özellikle ağrı kesici ilaçları çok fazla kullanan kişilerde de yüksek tansiyon görülme ihtimali artıyor.

   


  Yüksek tansiyon riskini artıran faktörler

  Yüksek tansiyon riskini artıran faktörleri şöyle sıralanıyor:

   

  • Obezite
  • Yoğun stres altında ve kaygılı olma
  • Fazla alkol tüketimi
  • Çok tuzlu besin tüketimi
  • Ağrı kesici ilaçlar
  • Sigara kullanma
  • Ailede yüksek tansiyon öyküsü olması

   

  Arkadaşınızın tansiyon ilacını kullanmayın
  Yüksek tansiyon erken teşhis edildiği takdirde yaşam tarzında yapılacak birkaç değişiklik tansiyonu kontrol altında tutmak için yeterli olabiliyor. Bu dönemde ilaç kullanımı gerekmeyebiliyor. Yüksek tansiyon ilk evrelerde değilse, tedavisinde başkalarının önerdiği veya kullandığı değil; doktorun önerdiği ilaç ya da ilaçların alınması gerektiği özellikle vurgulanıyor. Tansiyon ilaçlarının yan etkileri bazı şikayetlere yol açtığı durumda doktora danışarak gerekli değişikliklerin sağlanması önem taşıyor.

   

  Tuz tüketimini azaltın
  Yüksek tansiyondan korunmak için başta beslenme şekli olmak üzere hayat tarzında bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Hazırlanan diyet programlarının içerisinde en önemli unsuru tuz tüketimini en az seviyeye çekmek oluşturuyor. Yüksek tansiyonu olan kişilerin fazla kilolarından kurtulması, verilen ilaçları aksatmadan kullanması ve düzenli olarak spor yapması hem sağlık sorununu çözüyor hem de yaşam kalitesini artırıyor.

   

  Video: Yüksek tansiyon hastalığı nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Hipertansiyonu olanların en sık yaptığı 8 hata

  Tuzu hayatınızdan uzak tutmanın yolları

  10 hipertansiyon efsanesi

  Bu hastalıklar böbrekleri yoruyor!

  Hipertansiyon hakkında bilinmesi gereken her şey!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler